Trauma informed care (Pomoc wrażliwa na traumę)

Seminarium dla profesjonalistów pracujących w zawodach pomocowych 

Dramatyczna sytuacja w Ukrainie nie pozwala pozostać obojętnym i bezczynnym. W ramach programu “AMiE w obliczu wojny w Ukrainie” organizujemy serię krótkich, intensywnych szkoleń dla profesjonalistów, obejmujących praktyczne wskazówki jak pracować z ludźmi w obliczu traumatycznych wydarzeń.

Serdecznie zapraszamy na szkolenie “Trauma informed care,  na którym uczestnicy poznają praktyczne wskazówki do pracy z osobami po doświadczeniu traumy, które mogą być przydatne zarówno dla psychologów, psychoterapeutów, pracowników socjalnych, jak i personelu medycznego. 

Podejście do opieki Trauma Informed Care podkreśla, że ​​jednostki i zespoły opieki muszą mieć pełny obraz sytuacji życiowej pacjenta — przeszłej i obecnej — w celu zapewnienia skutecznych usług opieki zdrowotnej z ukierunkowaniem na leczenie. 

Przyjęcie praktyk opartych na wiedzy o traumie może potencjalnie poprawić zaangażowanie pacjentów, przebieg leczenia i wyniki zdrowotne, a także dobre samopoczucie specjalistów personelu. Może również pomóc w ograniczeniu opieki, której można uniknąć, i nadmiernych kosztów zarówno w sektorze opieki zdrowotnej, jak i opieki społecznej. 

Główne zasady Trauma Informed Care:

 • Uświadomienie sobie wpływu traumy na jednostkę  i zrozumienie jak przebiega powrót do zdrowia;
 • Rozpoznawanie oznak i objawów urazów psychicznych u pacjentów, rodzin i personelu;
 • Zintegrowanie wiedzy na temat traumy z zasadami, procedurami i praktykami;
 • Aktywne unikanie ponownej traumatyzacji

Podstawowe zasady podejścia Trauma Informed Care, które są niezbędne do przekształcenia środowiska opieki zdrowotnej:

1. Bezpieczeństwo: W całej organizacji pacjenci i personel czują się bezpiecznie fizycznie i psychicznie.

2. Wiarygodność i Przejrzystość: Decyzje podejmowane są z zachowaniem przejrzystości oraz w celu budowania i utrzymywania zaufania.

3. Wzajemne wsparcie: osoby o wspólnych doświadczeniach są integrowane z organizacją i postrzegane jako integralna część świadczenia usług.

4. Współpraca: różnice pozycji — między personelem a klientami oraz między personelem organizacyjnym — są niwelowane, aby wspierać wspólne podejmowanie decyzji.

6. Wzmacnianie: Mocne strony pacjentów i personelu są rozpoznawane, budowane i potwierdzane — obejmuje to wiarę w odporność i zdolność do leczenia traumy.

6. Pokora i Reagowanie: Błędne założenia i stereotypy oraz traumy historyczne są rozpoznawane i rozwiązywane

Szkolenie odbędzie się w formie online 6 kwietnia 2022 w godzinach 18:00-20:00 i będzie w całości tłumaczone na język polski i ukraiński.

Szkolenie poprowadzi dr Ryan Kennedy – założyciel i dyrektor Noeticus Counseling Center and Training Institute® w Denver. Certyfikowany psychoterapeuta i trener DBT, dydaktyk i superwizor kliniczny. Wykładowca wydziału psychologii na Uniwersytecie Colorado.

Jego działalność naukowa dotyczy szeroko pojętej edukacji młodzieży licealnej i uniwersyteckiej, szczególnie w obszarach uczenia przez doświadczenie, edukacji kontemplacyjnej, różnorodności i wielokulturowości, pracy z procesem twórczymi i pracy skoncentrowanej na ciele.

W swojej pracy łączy DBT z Dialogiem Motywującym. Zajmuje się również oceną kliniczną, terapią systemową i szkoleniem terapeutów uzależnień. Inne obszary jego profesjonalnej działalności dotyczą doświadczenia złożonej traumy, oraz pomocy psychologicznej dla osób z doświadczeniem przemocy domowej, uzależnień i wykorzystania seksualnego.

Szkolenie AMiE realizowane jest na zasadach Pro Bono – przy zapisach prosimy jedynie o dokonanie wpłaty min. 50 zł darowizny na wsparcie zbiórki organizacji pozarządowej KIK, która między innymi zorganizowała ewakuację kilkuset dzieci z niepełnosprawnościami z ukraińskich domów dziecka, udziela pomocy rzeczowej służbom medycznym oraz osobom potrzebującym w Ukrainie; KIK w Polsce prowadzi hostel dla uchodźców i świetlice dla dzieci uchodźczych.

Darowiznę w wysokości min. 50 zł należy wpłacić na konto:

Klub Inteligencji Katolickiej

Numer Konta: 69 1560 0013 2000 1706 4454 5706

Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe – Ukraina

Link do strony KIK, gdzie mogą Państwo dowiedzieć się więcej na temat działań humanitarnych prowadzonych przez organizację: https://donate.kik.waw.pl/pl 

Formularz rejestracji

  Chcę wziąć udział w szkoleniu "Trauma informed care", prowadzonym przez dr Ryana Kennedy

  Imię:*

  Nazwisko:*

  E-mail:*

  Telefon:*

  Miasto:

  Zgodnie z zasadami załączam dowód wpłaty darowizny na zbiórkę KIK dla Ukrainy:*

  O szkoleniu dowiedziałam/em się:


  Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) informujemy, że administratorem danych osobowych jest Akademia Motywacji i Edukacji sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-286) przy ul. Brzozowej 12/10. Dane w powyższym zakresie przetwarzane będą przez Akademię Motywacji i Edukacji w celu realizacji seminarium. Informujemy, że ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych oraz ich uzupełnienia, uaktualnienia, sprostowania, czasowego lub stałego wstrzymania ich przetwarzania oraz ich usunięcia. Podanie tych danych jest dobrowolne.

  ZGODA

  1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w niniejszej karcie zgłoszenia dla potrzeb realizacji kursu.*

  * - pola wymagane