W obliczu katastrofy: rola lęku, zamartwiania się i ruminacji

Szkolenie dla profesjonalistów 

Dramatyczna sytuacja w Ukrainie nie pozwala pozostać obojętnym i bezczynnym. W ramach programu “AMiE w obliczu wojny w Ukrainie” organizujemy serię krótkich, intensywnych szkoleń dla profesjonalistów, obejmujących praktyczne wskazówki jak pracować z ludźmi w obliczu traumatycznych wydarzeń.

Serdecznie zapraszamy na szkolenie “W obliczu katastrofy: rola lęku, zamartwiania się i ruminacji”, które poprowadzi profesor David A. Clark – wybitny specjalista w dziedzinie leczenia zaburzeń lękowych w ujęciu poznawczo-behawioralnym.

Pojęcie “katastrofy” często pojawia się w obszarze terapii poznawczo-behawioralnej (TPB) w przypadku strachu, niepokoju i zmartwienia. Katastrofizacja, którą obserwujemy w kontekstach terapeutycznych czasu pokoju, obejmuje przesadne myślenie i nieprzystosowawcze radzenie sobie z problemami życia codziennego, a nawet wyobrażoną możliwość przyszłego zagrożenia. 

Ale czy nasze rozumienie i traktowanie niepokoju, zmartwień i ruminacji ma jakiekolwiek znaczenie dla ludzi stojących w obliczu niewyobrażalnego okrucieństwa, brutalności i ciągłego niebezpieczeństwa nieuzasadnionej, bezsensownej i niszczycielskiej inwazji na ich kraj, której jesteśmy obecnie świadkami na Ukrainie?

 Dla Ukrainek i  Ukraińców strata, trauma i cierpienie, które im zadano, wykracza daleko poza to, co rozumiemy jako „katastrofa”. 

To szkolenie skupi się na tym, czy podejście TPB do lęku, zmartwień i ruminacji ma jakiekolwiek znaczenie dla osób udzielających wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego Ukrainek i  Ukraińców, którzy mają do czynienia z osobistą tragedią. Podkreślone zostaną  aspekty niepokoju, zmartwienia i ruminacji, które mogą być pomocne lub nieprzydatne dla osób zmagających się z traumą wojny. Doprowadzi to do dyskusji na temat strategii interwencji TPB, które mogą być pomocne dla osób dotkniętych wojną, niezależnie od ich aktualnej sytuacji życiowej.

Podczas wystąpienia zostanie omówione rozróżnienie pomiędzy pomocnymi i szkodliwymi formami niepokoju, zmartwienia i ruminacji w kontekście katastrofy, która spadła na Ukrainę i jej mieszkańców. Profesor podzieli się z uczestnikami szkolenia konkretnymi pomysłami, które można wykorzystać, aby pomóc ludziom, zmienić ich niepokój, zmartwienia i rozmyślania w bardziej przydatne formy radzenia sobie. 

Szkolenie odbędzie się w formie online 12 maja 2022 w godzinach 18:00-19:00 i będzie w całości tłumaczone na język polski i ukraiński.

Szkolenie poprowadzi prof. David A. Clark psycholog, psychoterapeuta, emerytowany profesor na Wydziale Psychologii Uniwersytetu New Brunswick w Kanadzie, były dyrektor programu doktoranckiego z psychologii klinicznej. Szkolenie w zakresie terapii poznawczej odbył pod kierunkiem dr Aarona T. Becka – twórcę terapii poznawczej.

Jego działalność badawcza skupia się na wrażliwości, czynnikach poznawczych, ocenie i leczeniu depresji i lęku, zwłaszcza zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych Jego praca naukowa zaowocowała licznymi książkami. Między innymi, wraz z prof. Aaronem T. Beckiem jest autorem podręcznika “Zaburzenia lękowe”, wydanego w języku polskim przez wydawnictwo WUJ w 2018. 

Szkolenie AMiE realizowane jest na zasadach Pro Bono – przy zapisach prosimy jedynie o dokonanie wpłaty min. 50 zł darowizny na wsparcie zbiórki organizacji pozarządowej KIK, która między innymi zorganizowała ewakuację kilkuset dzieci z niepełnosprawnościami z ukraińskich domów dziecka, udziela pomocy rzeczowej służbom medycznym oraz osobom potrzebującym w Ukrainie; KIK w Polsce prowadzi hostel dla uchodźców i świetlice dla dzieci uchodźczych.

Darowiznę w wysokości min. 50 zł należy wpłacić na konto:

Klub Inteligencji Katolickiej

Numer Konta: 69 1560 0013 2000 1706 4454 5706

Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe – Ukraina

Link do strony KIK, gdzie mogą Państwo dowiedzieć się więcej na temat działań humanitarnych prowadzonych przez organizację: https://donate.kik.waw.pl/pl 

  Chcę wziąć udział w szkoleniu "W obliczu katastrofy: rola lęku, zamartwiania się i ruminacji", prowadzonym przez prof. Davida A. Clarka.

  Imię:*

  Nazwisko:*

  E-mail:*

  Telefon:*

  Miasto:

  Zgodnie z zasadami załączam dowód wpłaty darowizny na zbiórkę KIK dla Ukrainy:*

  O szkoleniu dowiedziałam/em się:


  Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) informujemy, że administratorem danych osobowych jest Akademia Motywacji i Edukacji sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-286) przy ul. Brzozowej 12/10. Dane w powyższym zakresie przetwarzane będą przez Akademię Motywacji i Edukacji w celu realizacji seminarium. Informujemy, że ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych oraz ich uzupełnienia, uaktualnienia, sprostowania, czasowego lub stałego wstrzymania ich przetwarzania oraz ich usunięcia. Podanie tych danych jest dobrowolne.

  ZGODA

  1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w niniejszej karcie zgłoszenia dla potrzeb realizacji kursu.*

  * - pola wymagane