W AMiE mamy zaszczyt gościć prof. Patricię Resick – wykładowczynię psychologii w Duke University Medical Center, byłą prezeskę Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Stresem Pourazowym oraz Stowarzyszenia Terapii Behawioralnych i Poznawczych oraz współtwórczynię terapii przetwarzania poznawczego (CPT)
Prof. Patricia Resick wzięła udział w naszym projekcie AMiE dla Ukrainy.
W dniach 3-4.12.2022 poprowadzi „na żywo” warsztat na temat Poznawczego przetwarzania traumy.
Więcej informacji wkrótce.
Czym jest CPT?
Terapia Przetwarzania Poznawczego (CPT) jest terapią poznawczo-behawioralną (leczenie koncentrujące się na myślach i uczuciach) w kontekście zespołu stresu pourazowego (PTSD) i zaburzeń pokrewnych. PTSD może rozwinąć się, gdy osoba doświadczy traumatycznego wydarzenia, takiego jak fizyczne i seksualne wykorzystywanie lub napaść, wypadki, groźby, walka na froncie czy bycie świadkiem przemocy lub śmierci. Terapia CPT skupia się na połączeniach między myślami, uczuciami, zachowaniem i odczuciami cielesnymi. CPT jest terapią opartą na dowodach, co oznacza, że jej skuteczność została potwierdzona w rygorystycznych badaniach naukowych.
CPT pozwala zrozumieć, dlaczego powrót do zdrowia po traumatycznych wydarzeniach jest trudny i jak objawy PTSD wpływają na codzienne życie. Skupia się na określeniu, w jaki sposób traumatyczne doświadczenia zmieniają nasze myśli i przekonania oraz jak owe myśli wpływają na bieżące uczucia i zachowania. Ważną częścią terapii CPT jest zajęcie się tymi myślami, które sprawiają, że osoby z PTSD mają wrażenie, że “utknęły” i nie znają drogi do powrotu do pełni zdrowia.
Cele CPT:
Lepsze zrozumienie PTSD
Zmniejszenie niepokoju związanego ze wspomnieniami o traumie
Zmniejszenie paraliżu emocjonalnego (tj. trudności z odczuwaniem emocji) i unikania sytuacji przypominających o traumie
Zmniejszenie napięcia i wrażenia bycia „na krawędzi”.
Zmniejszenie poziomu lęku, poczucia winy, wstydu i stanów depresyjnych
Poprawa jakości życia
Co dzieje się w CPT?
Terapia CPT trwa 12 sesji (każda po 50 minut), podczas których osoby będą mogły:
- uzyskać informacje na temat powszechnych reakcji na traumę
- identyfikować i kwestionować niepożądane myśli podczas ustrukturyzowanych sesji terapeutycznych,
- wykonywać regularne zadania praktyczne poza sesjami, aby wprowadzać w życie to, co zostało omówione podczas sesji terapeutycznych
Tematy poruszane podczas CPT:
- znaczenie traumatycznego wydarzenia
- identyfikacja myśli i uczuć
- rola zaufania
- rola bezpieczeństwa,
- rola władzy i kontroli,
- problemy z poczuciem własnej wartości
- problemy z bliskością
Dzięki szkoleniu będziemy mieć niepowtarzalną możliwość zdobycia konkretnej, rzetelnej wiedzy na temat leczenia osób dotkniętych traumą z pierwszej ręki – od prof. Patricii Resick – twórczyni terapii przetwarzania poznawczego CPT!
: