Warsztat: Terapia Przetwarzania Poznawczego (CPT)

W AMiE mamy zaszczyt gościć prof. Patricię Resick – wykładowczynię psychologii w Duke University Medical Center, byłą prezeskę Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Stresem Pourazowym oraz Stowarzyszenia Terapii Behawioralnych i Poznawczych oraz współtwórczynię terapii przetwarzania poznawczego (CPT)

Prof. Patricia Resick wzięła udział w naszym projekcie AMiE dla Ukrainy.

W dniach 3-4.12.2022 poprowadzi „na żywo” warsztat na temat Poznawczego przetwarzania traumy.
Więcej informacji wkrótce.

Czym jest CPT?
Terapia Przetwarzania Poznawczego (CPT) jest terapią poznawczo-behawioralną (leczenie koncentrujące się na myślach i uczuciach) w kontekście zespołu stresu pourazowego (PTSD) i zaburzeń pokrewnych. PTSD może rozwinąć się, gdy osoba doświadczy traumatycznego wydarzenia, takiego jak fizyczne i seksualne wykorzystywanie lub napaść, wypadki, groźby, walka na froncie czy bycie świadkiem przemocy lub śmierci. Terapia CPT skupia się na połączeniach między myślami, uczuciami, zachowaniem i odczuciami cielesnymi. CPT jest terapią opartą na dowodach, co oznacza, że jej skuteczność została potwierdzona w rygorystycznych badaniach naukowych.

CPT pozwala zrozumieć, dlaczego powrót do zdrowia po traumatycznych wydarzeniach jest trudny i jak objawy PTSD wpływają na codzienne życie. Skupia się na określeniu, w jaki sposób traumatyczne doświadczenia zmieniają nasze myśli i przekonania oraz jak owe myśli wpływają na bieżące uczucia i zachowania. Ważną częścią terapii CPT jest zajęcie się tymi myślami, które sprawiają, że osoby z PTSD mają wrażenie, że “utknęły” i nie znają drogi do powrotu do pełni zdrowia.

Cele CPT:
Lepsze zrozumienie PTSD
Zmniejszenie niepokoju związanego ze wspomnieniami o traumie
Zmniejszenie paraliżu emocjonalnego (tj. trudności z odczuwaniem emocji) i unikania sytuacji przypominających o traumie
Zmniejszenie napięcia i wrażenia bycia „na krawędzi”.
Zmniejszenie poziomu lęku, poczucia winy, wstydu i stanów depresyjnych
Poprawa jakości życia

Co dzieje się w CPT?
Terapia CPT trwa 12 sesji (każda po 50 minut), podczas których osoby będą mogły:

  • uzyskać informacje na temat powszechnych reakcji na traumę
  • identyfikować i kwestionować niepożądane myśli podczas ustrukturyzowanych sesji terapeutycznych,
  • wykonywać regularne zadania praktyczne poza sesjami, aby wprowadzać w życie to, co zostało omówione podczas sesji terapeutycznych

Tematy poruszane podczas CPT:

  • znaczenie traumatycznego wydarzenia
  • identyfikacja myśli i uczuć
  • rola zaufania
  • rola bezpieczeństwa,
  • rola władzy i kontroli,
  • problemy z poczuciem własnej wartości
  • problemy z bliskością

Dzięki szkoleniu będziemy mieć niepowtarzalną możliwość zdobycia konkretnej, rzetelnej wiedzy na temat leczenia osób dotkniętych traumą z pierwszej ręki – od prof. Patricii Resick – twórczyni terapii przetwarzania poznawczego CPT!

: