W październiku 2024 roku, uczestnicy Szkoły Psychoterapii AMiE uczestniczyli w wykładzie inauguracyjnym, który wygłosiła Katy Grazebrook, prezydentka Europejskiego Stowarzyszenia Terapii Poznawczo-Behawioralnej (EABCT).
Katy Grazebrook podzieliła się inspirującą opowieścią o swojej drodze od nieznanej klinicystki do przywództwa oraz refleksjami na temat kluczowych wartości w pracy zawodowej i społecznej.
Czego się dowiedziała i co było najważniejsze w tych latach kariery? Wskazała pięć punktów:
- Wspólna wizja i cele: Dobrze zdefiniowany kierunek ułatwia przewodzenie zespołowi.
- Współpraca: Jako jeden z kluczowych aspektów CBT ale też w przywództwie. Warto być świadomym, że ludzie mają różne mocne strony i różną wiedzę. A czerpanie z tego bogactwa przybliża nas do wspólnego celu.
- Praca zespołowa: Nie jesteśmy na bezludnej wyspie i nie jesteśmy w stanie realizować naszych celów samodzielnie – podkreślała. Zwróciła także uwagę na ogromną rolę, jaką w jej życiu odegrała współpraca z różnymi osobami z zespołów, także podczas superwizji.
- Pozytywne nastawienie: Wszystko może się udać, tylko trzeba znaleźć sposób. A jeśli nie uda się tak jakbyśmy chcieli: wyciągamy lekcje i idziemy dalej – zaznaczyła prelegentka.
- Czas i wysiłek: Budowanie zaangażowanego zespołu wymaga więcej pracy niż autorytarne zarządzanie, ale przynosi lepsze efekty.
Grazebrook podkreśliła także znaczenie „skanowania horyzontu” – umiejętności przewidywania wyzwań i szans, co w jej przypadku umożliwiło bardziej świadome decyzje zawodowe. Prezydentka EABCT w obrazowy sposób odnosiła się do swoich doświadczeń z dzieciństwa i młodości, do pracy wolontariackiej, nakreślając drogę do prezydencji jako konsekwentną ewolucję, a nie raptowny zryw.
Jej historia pokazuje, że sukces w przywództwie opiera się na trzymaniu się własnych wartości, otwartości na współpracę z innymi i uznania potencjału drugiego człowieka.
I z tą myślą, wpisaną w DNA terapii poznawczo-behawioralnej, rozpoczęliśmy kolejny rok nauki w Szkole Psychoterapii AMiE. Chcemy, aby inspirujące spotkania, jak te z Katy, były wsparciem i motywacją do własnego rozwoju i pracy na rzecz wsparcia innych.